MAIN MENU

Meet Team NC 2018

61 athletes and Unified Partners along with 19 coaches will represent North Carolina at the 2018 Special Olympics USA Games in Seattle July 1-6!
Meet the members of Team NC below.

Athletics
Anna Coleman
Orange County
Zach Goodrich
Wake County
Jamal Hughes
Durham County
Julia Kenney
Orange County
Éloise Magill
Wake County
Alex Martel-Matt
Orange County
Kristen Massey
Guilford/Greensboro
Robert Molloy
Transylvania County
AJ Spaeth
Guilford/Greensboro
Danielle Dietz, Coach
Franklin County
Anna Kennedy, Coach
Davidson County
Roachel Laney, Coach
Watauga County
Basketball
Brian Black
Cleveland County
Venson Hopper, Jr.
Cleveland County
Patrick Jones
Cleveland County
Marquise Ledbetter
Cleveland County
David Lee, Jr.
Cleveland County
Jessy Riley
Cleveland County
Kilo Smarr
Cleveland County
Dexanie Thompson
Cleveland County
Justin Williams
Cleveland County
Joshua Fulp, Coach
Cleveland County
Carol Goforth, Coach
Cleveland County
Kevin Roberts, Coach
Cleveland County
Bocce
Scott Britt
Wayne County
Kimberly Grooms
Richmond County
Stephanie Silver
Watauga County
Chase Stroud
Iredell County
Kevin Rumley, Coach
Buncombe County
Bowling
Karen Hendrix
Watauga County
Rachel Murrell
Carteret County
Julia Whitesides
Watauga County
Cameron Wilson
Union County
Darlene Austin, Coach
Carteret County
Unified Flag Football
Alex Bleuzen (UP)
New Hanover County
Savannah Brinkley (UP)
New Hanover County
Kevis Brown
New Hanover County
Austin Comfort
New Hanover County
Aaron Fitzgerald
New Hanover County
Lindsey Fulcher
New Hanover County
DaQuan Locke
New Hanover County
Ryan Meehling
New Hanover County
Cat Neblett (UP)
New Hanover County
Laura Shively (UP)
New Hanover County
Sue Combs, Coach
New Hanover County
Cori Dixon, Coach
New Hanover County
Scott Levine, Coach
New Hanover County
Golf
Anthony Beauchaine
Durham County
Andro Keck
New Hanover County
Vince Powierski, Coach
Moore County
Artistic Gymnastics
Brielle Mulroy
Mecklenburg County
Lexi Stern
Mecklenburg County
Rory Riley-Topping, Coach
Mecklenburg County
Powerlifting
Micah Forrest
Durham County
Dean Hall
Durham County
Kera Koenig, Coach
New Hanover County
Swimming
Bryan Henry
Wake County
Allie Sheedy
Craven County
Randy Talbot
Pender County
Annie Van Zandt
Forsyth County
Chris Underwood, Coach
Wake County
Tennis
Amy Bennett
Mecklenburg County
Natalie Robins
New Hanover County
Amy Stapleton
Mecklenburg County
Keron Poteat, Coach
Watauga County
Volleyball
Cori Cole
Cabarrus County
Thomas Cole
Cabarrus County
Lee Goodman
Cabarrus County
JuReal Hoyle
Cabarrus County
Sarah Hughes
Cabarrus County
Harry Kaiser
Cabarrus County
Elizabeth Orellana
Cabarrus County
Kelly Rish
Cabarrus County
Darius Robinson
Cabarrus County
Tyler Sparks
Cabarrus County
Aaron Spencer
Cabarrus County
Carol Goodrich, Coach
Cabarrus County
Barbara Manning, Coach
Cabarrus County
Lewis McLean, Jr., Coach
Lincoln County